Chirurgia Stomatologiczna

Chirurgia stomatologiczna to zabiegowa specjalność stomatologii, najczęściej kojarzona z usunięciem zęba.

Dzięki wykorzystywaniu nowoczesnych znieczuleń wszystkie zabiegi są wykonywane bezboleśnie metodą The Wand.

 

 

 

Najczęściej wykonywane zabiegi dentystyczne to:

- Ekstrakcja (usunięcie) zębów - potocznie nazywane wyrwaniem zęba – zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu zęba z zębodołu przy użyciu odpowiednich instrumentów dentystycznych(kleszczy, dźwigni itp.). Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu przy zachowaniu aseptyczności pola operacyjnego. Wskazaniami do usunięcia zębów są generalnie stany chorobowe nie nadające się już do leczenia zachowawczego.

Operacyjne usunięcie zęba zatrzymanego - zabieg zarezerwowany jest przede wszystkim dla pozostawionych korzeni zębów i zębów zatrzymanych. Ząb zatrzymany to ząb, który mimo zakończonego rozwoju pozostaje niewyrżnięty.

- Resekcja wierzchołka korzenia zęba - Gdy nie ma możliwości leczenia kanałowego lub zmiany około wierzchołkowe nie poddają się takiemu leczeniu, jedyną słuszną terapią jest zabieg resekcji wierzchołka korzenia zęba. Polega on na nacięciu śluzówki w okolicy wierzchołka korzenia zęba. Dentysta wycina okienko kostne i odcina wierzchołek korzenia zęba z równoczesnym usunięciem deformacji zapalnej. Po zabiegu wskazane jest uzupełnienie ubytków kostnych, materiałem kościozastępczym.

- Podcięcie wędzidełka - polega na usunięciu pionowego fałdu błony śluzowej w kształcie trójkąta, biegnący w linii środkowej od wewnętrznej powierzchni wargi do zewnętrznej powierzchni wyrostka zębodołowego szczęki. Dzieli on górny przedsionek jamy ustnej na część prawą i lewą.

Kiretaż - zabieg stosowany w przypadku zaawansowanej choroby przyzębia i głębokich kieszeni patologicznych. Polega na oczyszczeniu kieszeni z kamienia nazębnego i obumarłych tkanek za pomocą narzędzia zwanego kiretą. Kiretaż przeprowadzony jest w znieczuleniu miejscowym, więc nie jest bolesny dla pacjenta.

Wszczepienie implantów - Implanty dentystyczne mogą stanowić najlepszą alternatywną możliwość uzupełniania braków uzębienia i mocowania protez.Implant pełni taką rolę, jaką pełnił korzeń Twojego brakującego zęba.

Podniesienie dna zatoki szczękowej jest zabiegiem przygotowującym do leczenia implantami dla osób, u których zbyt nisko położone dno zatoki szczękowej uniemożliwia prawidłowe wprowadzenie implantów.